Strojírenství je obor natolik obsáhlý, náročný a složitý, že právě toto je důvodem, proč se od něj mnoho mladých lidí odvrací a věnuje se raději snazším studijním oborům. Přesto se s jeho základy seznamují již starší děti v rámci výuky pracovního vyučování na základních školách. Berou do rukou jednoduchá ruční nářadí, jako je kladivo, pilka na kov a pilník, a tu a tam si vypomáhají ruční elektrickou vrtačkou.

strojní mechanismus

Vrtání válcových otvorů je natolik snadný proces, že se zdá, že přece jen to nemusí mít strojaři tak obtížné, a že se tomuto oboru může věnovat i méně talentovaný jedinec, ale pak přijde na přetřes přesnost otvoru zhotoveného běžným vrtákem, a jste v koncích. Jak si například poradíte, pokud dostanete za úkol vyrobit otvor s velmi přesným rozměrem, s minimální tolerancí co se týče kruhovitosti, a s jemným povrchem, aby do něj bylo možno zasunout pohyblivou hřídel? Což je případ například převodovek, ojnic nebo pístů spalovacího motoru.

motor v autě

Vrták vám na to stačit nebude. Musíte se poohlédnout po něčem přesnějším.

Co si pod tím představit? Nástroje pro zhotovení přesnějších otvorů se nazývají výhrubníky a výstružníky. Od vrtáků se liší tím, že nemají pouze dva břity, ale větší počet břitů, umístěných po obvodu válcové části nástroje. Více břitů udrží lepší vedení nástroje uvnitř předvrtaného otvoru a docílíte tím mnohem přesnějšího výrobního procesu.

Výstružník stavitelný je dosud nejpřesnější nástroj, s nímž lze zhotovit otvory pro pohyblivé strojní mechanismy, a to jak v sériové, tak i v kusové výrobě. Výstružníky jsou sice speciální nástroje, ale jsou natolik rozšířené v povědomí strojařů, že byste stěží našli někoho, kdo by je neznal a nikdy se s nimi nesetkal. Vystružování je také proces naprosto běžný v mnoha strojírenských firmách, které dodávají na trh komponenty pro většinu spotřebního zboží.