Určitě znáte nějaké ty továrny či podobné provozy a kanceláře. Máte o nich určitě jistou představu a víte, jak to tam chodí. Tudíž vás sotva udivím tím, že řeknu, že tam není snadné udržovat pořádek. I kdyby se tamní zaměstnanci snažili a počínali si co nejčistotněji, přece jenom se tam nadělá. Protože při výrobě neustále vzniká nějaký ten prach, nebo dejme tomu piliny, hobliny, odřezky, odštěpky, tu a tam někde něco ukápne nebo se přímo rozlije a rozprskne a podobně, a pak může být už po chvíli po čistotě. A v kancelářích se sice nic nevyrábí, ale zase na druhou stranu tam chodí lidé vyřizovat své záležitosti, a při tom tam také mohou nanosit bláta a jiné nečistoty habaděj.

kreslený kartáč

Takže se v provozech a kancelářích musí uklízet. Někdy pečlivě a někdy aspoň to nejhorší, ale musí se tak činit. Aby zaměstnanci nebo další případní lidé nemuseli dlít ve špíně, aby se tam neštítili čehokoliv dotknout. Ale je pochopitelné, že na to už zaměstnance neužije. Dokud jsou v práci, dokud jim běží pracovní doba, dělají to, co dělat mají, a když padla, seberou se a jdou si po svých. Kdyby po sobě měli uklízet v rámci své pracovní doby, neudělali by tolik práce, což by se nelíbilo zaměstnavateli, a kdyby je někdo žádal, aby po sobě uklízeli navíc ještě po pracovní době, ti by ho hnali!

A tak se musí do firem a kanceláří sehnat někdy uklízečka a někdy celá úklidová četa. Aby se tu měl o čistotu kdo postarat. A když si na takovém místě na úklid nemohou nikoho sehnat? Pak volí externí pomoc. V Praze například sázejí na firmu Modrý žralok, která se zabývá právě úklidem, a to jak podobných prostor, tak třeba i obytných budov.

uklizený prostor

U Modrého žraloka si lze objednat právě takové úklidové práce, jaké jsou na daném místě potřeba. Tato úklidová firma si poradí i s vytíráním a luxováním, i s úklidem nábytku, kuchyněk a toalet atd. Po ní prostě zůstane všude čisto. A proto je tato tak hojně využívána.