Výhodné vlastnosti

Jistě si všímáte, že řada věcí okolo z nás se vyrábí z plastu, přičemž platí to i pro věci, které byli v dřívějších dobách z kovu. Někdo by mohl namítat, že nemá takovou pevnost a životnost jako kov, což je do určité míry pravda, ovšem jsou i typy plastů, které jsou vhodné i pro dost velké namáhání. Je jich široká škála, přičemž každý má určité vlastnosti.

plastová hračka

Obecně však platí, že nepodléhají korozi, což znamená úsporu za protikorozní ochranu a také jsou výrazně lehčí plus jim nemůžeme odepřít dobrou pružnost. Můžou být příjemnější na dotyk, protože takový kov je na omak studený. Řada z nich je také zdravotně nezávadných, čehož si můžeme všimnout třeba při nákupu pití, kdy PET lahve tvoří vysoký podíl všech obalů. Když se podíváme na dnešní automobily, tak zde je právě souhra plastu i kovu, takže společně tvoří fungující celek s dobrou životností. Někdy se totiž kov za plast nahradit nedá.

Možnosti výroby

Plastové materiály se dají samozřejmě také obrábět, akorát je mnohdy potřeba snížit řeznou rychlost a další řezné podmínky, protože při vyšší teplotě by se začal plast tavit. Z této technologie je však dost odpadu, proto využíváme mnohdy jiné procesy. Populární je v dnešní době 3D tisk, protože díky němu můžeme vyrábět i dost složité součástky a s dobrou tiskárnou dosáhneme vysoké přesnosti včetně slušné kvality v povrchu.

3D tisk

Kdybychom však měli složité součástky vyrábět touto metodou ve větší sérii, tak by nám to pravděpodobně zabralo dost příliš času, proto je efektivnější vstřikování, kdy samotné vstříknutí a vyjmutí zabere malou chvíli. Samozřejmě k tomu potřebujeme přesnou formu, jejíž výroba něco stojí, a proto se vstřikování vyplatí většinou u větších sérií. Kde takovou formu seženeme? To je snadné, protože společnost HRO Technology se postará o její konstrukci i následnou výrobu. My následně budeme moci vyrábět jeden kus za druhým.